Import, a bezpieczeństwo zabawek. Oznakowanie CE dla zabawek.

Import, a bezpieczeństwo zabawek. Oznakowanie CE dla zabawek.

Odpowiedzialny wybór odpowiednich zabawek dla najmłodszych to niezwykle ważny aspekt importu, gdyż pozwala on uchronić wieloma niebezpieczeństwami, zarówno po stronie przedsiębiorcy jak i użytkownika. W głównej mierze problematyczne są zawarte w zabawkach szkodliwe związki, które mogą nieść szczególne zagrożenie dla najmłodszych. O czym warto pamiętać dokonując wyboru zabawek? Które związki chemiczne są szczególnie groźne? Jakie oznaczenia powinny mieć bezpieczne produkty przeznaczone dla dzieci?

Niebezpieczne związki w zabawkach i skutki ich stosowania

Dzieci w przeciwieństwie do nas dorosłych są o wiele bardziej narażone na działanie toksycznych substancji w przedmiotach codziennego użytku, w tym również w zabawkach. Produkty przeznaczone dla dzieci nie powinny zawierać nawet minimalnych ilości szkodliwych związków, niestety w praktyce producenci nie zawsze dbają o to z należytą starannością. Dla przykładu limit migracji bifosfenolu A (BPA) to tylko 0.1 mg/l. Dokonując wyboru zabawek dla najmłodszych należy zwrócić uwagę na ich skład, a w szczególności na niebezpieczne substancje, które mogą nieść poważne negatywne skutki dla zdrowia dzieci.

Wśród niebezpiecznych związków szczególnie groźne są ftalany, czyli środki zmiękczające nadające plastikowi elastyczność. Niektóre z nich mogą mieć działanie rakotwórcze, a dodatkowo stanowią częstą przyczynę alergii i astmy. Co więcej, mogą wpływać także na płodność i rozwój płodów męskich. Substancje te są szczególnie niebezpieczne dla maluchów, które wkładają zabawki do buzi. Innym groźnym związkiem jest toksyczny rozpuszczalnik nadający plastyczność produktom z tworzyw sztucznych – formamid. Podobnie jak ftalany może on wywoływać alergie, jest silnie drażniący dla skóry i może negatywnie wpływać na płód. Równie niebezpieczne są związki chemiczne PAH, które stosowane są w olejach zmiękczających, mieszankach farb i lakierów. Substancje te uznawane są za rakotwórcze i uszkadzające płód.

Do niebezpiecznych związków znajdujących się w zabawkach zaliczyć można również formaldehyd – silnie podrażniający błony śluzowe i skórę oraz podejrzewany o działanie rakotwórcze. Znajduje się często z zabawkach ze sklejki. Nie małe znaczenie mają również metale ciężkie, które wywołują alergie i są rakotwórcze. Już niewielkie ilości ołowiu mogą nieść szkody dla mózgu, kadm działa negatywnie na nerki, a nikiel powoduje trwałe alergie. Wśród groźnych związków warto wymienić również bisfenol A (BPA), który może powodować nowotwory, choroby serca, zaburzenia układu hormonalnego czy nadpotliwość.

Dokonując wyboru zabawek dla dzieci należy zadbać o produkty z oznakowaniem CE, które jest deklaracją producenta, że zabawka spełnia unijne wymogi bezpieczeństwa dla dyrektywy 2009/48/WE. Umieszczenie znaku CE wymaga od producenta wykonania badań laboratoryjnych jako części procesu oceny zgodności, jednak często bywają one wykonane niedokładnie lub są sfałszowane, szczególnie po stronie producenta, który najczęściej jest z Chin. Na raporcie powinny znaleźć się wyniki badań dla standardów z rodziny EN 71, testy chemiczne oraz w przypadku, gdy zabawka podchodzi pod inne dyrektywy, również raporty z badań dla tychże dyrektyw. Także importerzy powinni zadbać o to, aby produkt był zgodny z regulacjami europejskimi, jednak ocena autentyczności raportów CE bywa bardzo trudna z weryfikacji (także przez urząd celny). W niektórych przypadkach może być również wymagane zaangażowanie jednostki notyfikowanej.

Więcej znajdziecie państwo w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek oraz w wykazie norm zharmonizowanych.

W przypadku pytań zapraszamy od kontaktu pod adresem info@euro-oriental.pl